Karşıyaka’da Bir İlk: İzmirliler Vegan Piknikte Bir Araya Geldi!

İzmir etkinlik

Karşıyaka Belediyesi, Yaşamdan Yana Derneği, İzmir Animal Save iş birliği ve Vegan Society desteğiyle İzmir Atakent’te Türkiye’de yapılan en yoğun katılımlı vegan pikniklerden biri düzenlendi.

Yaşamdan Yana Derneği’nin düzenlediği ‘Teoride ve Pratikte Vegan Yaşam’ programının ilk yüz yüze etkinliği olan vegan piknikte veganlar, vegan olmayan kişilerle bir araya geldi. Bir etik yaşam biçimi olarak veganlığı benimseyen bireyler, vegan olmayan kişilerle pratikte veganlığı nasıl sürdürdüklerini paylaştı, veganlığın felsefesinden bahsetti.

Yüzde Yüz Vegan Lezzetler

Gondol Kafe’nin arkasında bulunan yeşil alanda düzenlenen piknikte 7’den 70’e herkes vegan lezzetleri tattı. Katılımcılar sadece bitkisel ürünlerin tüketildiği etkinlikte Gibi’den vegan lezzetler ve Veggy Delivers’ın hazırladığı vegan tiramisunun tadına baktı. İki vegan markanın yanı sıra piknik katılımcıları da alanda tadılmak üzere yanlarında vegan ürünler getirdi.

Başkan Tugay Yemek Servis Etti

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, piknik alanında kurulan vegan açık büfede katılımcılara yemek servis etti. 100’ü aşkın kişinin katıldığı piknikte Karşıyaka Belediyesi, vegan pikniğe gelen ziyaretçilerin kendi balkon ve bahçelerinde büyütebilmeleri için misafirlere Kırkağaç kavunu, pazı, bakla, mısır gibi tohumlar hediye etti.

Piknik alanında ihtiyaç duyulan her kalem için Karşıyaka Belediyesi, İzmir Animal Save grubuna destek oldu. 

Vegan olmayan birçok bireyin veganlıkla tanıştığı etkinlikte bitkisel lezzetlerin tadımının ardından hep birlikte voleybol, GO, Tabu, Kule ve satranç oynandı.

“Diğer Belediyeleri De Teşvik Edeceğini Umuyoruz”

Animal Save Türkiye İletişim Sorumlusu ve İzmir Animal Save grubu aktivistlerinden Doğa Giray Karşıya Belediyesi’nin de paydaşlardan biri olduğu vegan piknik etkinliği hakkında, “Karşıyaka Belediyesi’nin vegan aktivizm sürdüren bir oluşuma böylesine destek olmasını çok önemli buluyor ve diğer belediyeleri de teşvik edeceğini umuyoruz” dedi

Çıkan Atıklar Geri Dönüşüm İçin Ayrıldı

Didim Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde imzalamış olduğu Plant Based Treaty (Bitki Temelli Antlaşma) hakkında da katılımcıları bilgilendiren İzmir Animal Save grubu, gıda sistemlerinin iklim kriziyle mücadelesine destek vermek için katılımcılardan imza topladı. 

Etkinlikte çıkan atıklar, Karşıyaka Belediyesi’nin alana yerleştirdiği geri dönüşüm kutularına atıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.